  • Mfr # WWG702222305
  • Zoro # G3119627
System of Measurement
Inch
Length
12 in
Width
22 mm
Height
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
WWG702222305
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
12 in
Width
22 mm
Height
22 mm
Size
22 x 22mm
Width Tolerance
+0.000/-0.130 mm
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
35,000 psi
Rockwell Hardness
HRB 82
Tensile Strength (PSI)
35,000 psi
Description
Key Stock,305mm L,SS,22mm W, System of Measurement Metric, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Height 22 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.130 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 22 mm, Width Tolerance +0.000/-0.130 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Key Shape Straight, Rockwell Hardness HRB 82, Features Mildly Magnetic, Tensile Strength 35,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*, Key Type Undersized