  • Mfr # WWG700404305
  • Zoro # G1190524
/ea
Key Features
System of Measurement
Inch
Key Type
Undersized
Width
4 mm
Height
4 mm
Material
A4 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WWG700404305
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
12 in
Width
4 mm
Height
4 mm
Size
4 x 4mm
Length Tolerance
+0.000/-0.005 mm
Width Tolerance
+0.000/-0.075 mm
Details
Item
Key Stock
System of Measurement
Inch
Key Type
Undersized
Material
A4 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
35,000 psi
Rockwell Hardness
HRB 82
Application
Make Your Own Key
Thickness Tolerance
Features
Mildly Magnetic
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
18-8
Manufacturer Location
Made in USA*
Made in North America
Yes
Key Shape
Straight
Tensile Strength (PSI)
35,000 psi
Type
Description
Key Stock,305mm L,SS,4mm W, System of Measurement Metric, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Height 4 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.075 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 4 mm, Width Tolerance +0.000/-0.075 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Key Shape Straight, Rockwell Hardness HRB 82, Features Mildly Magnetic, Tensile Strength 35,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*, Key Type Undersized