  • Mfr # WWG3016161000
  • Zoro # G3419464
Length
1000 mm
Width
16 mm
Height
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWG3016161000
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1000 mm
Width
16 mm
Height
16 mm
Length Tolerance
Size
16 x 16mm
Tensile Strength
64,000 psi
Rockwell Hardness
HRB 87
Manufacturer Location
Globally Sourced
Made in North America
No
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Type
Description
Key Stock,1 m L,Steel,16mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Height 16 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.040 mm, Length 1 m, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 16 mm, Width Tolerance +0.000/-0.040 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America No, Key Shape Straight, Rockwell Hardness HRB 87, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Globally Sourced, Key Type Undersized