  • Mfr # WWG3018071000
  • Zoro # G1042867
Length
1000 mm
Width
7 mm
Height
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WWG3018071000
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1000 mm
Width
7 mm
Height
18 mm
Length Tolerance
Size
7 x 18mm
Tensile Strength
64,000 psi
Thickness Tolerance
Rockwell Hardness
B85
Manufacturer Location
Made in USA*
Made in North America
Yes
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Description
Key Stock,1 m L,Steel,18mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Height 7 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.090 mm, Length 1 m, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 18 mm, Width Tolerance +0.000/-0.040 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B85, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*, Key Type Undersized