  • Mfr # WWG310807305
  • Zoro # G0798497
Length
12 in
Width
7 mm
Height
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWG310807305
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
12 in
Width
7 mm
Height
8 mm
Size
7 x 8mm
Width Tolerance
+0.000/-0.040 mm
Tensile Strength
64,000 psi
Rockwell Hardness
B85
Manufacturer Location
Made in USA*
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Type
Description
Key Stock,305mm L,Steel,8mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Height 7 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.090 mm, Length 305 mm, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 8 mm, Width Tolerance +0.000/-0.040 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Properties Corrosion Resistant, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B85, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*