  • Mfr # BULK-RS-NUS60-23
  • Zoro # G2450973
Rubber Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NUS60-23
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
400 %
Compression Set
28 %
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Tensile Strength
2,500 psi
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 617, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in