  • Mfr # BULK-RS-NUS60-227
  • Zoro # G2414923
Rubber Width
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NUS60-227
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Thickness
1/8 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Width
6 in
Length
6 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60 A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
400 %
Shape
Strip
Adhesive Type
Acrylic
Compression Set
28 %
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Tensile Strength
2,500 psi
Smooth
Minimum Adhesive Temperature
Oil Resistance
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 617, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good