  • Mfr # ZUSAV2X10
  • Zoro # G1657356
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAV2X10
Nominal Inside Dia.
10 mm
Actual Inside Dia.
10 mm
Nominal Outside Dia.
14 mm
Actual Outside Dia.
14 mm
Nominal Width
2 mm
Actual Width
2 mm
Width - Actual
2 mm
Outside Diameter - Nominal
14 mm
Inside Diameter - Nominal
10 mm
Outside Diameter - Actual
14 mm
Inside Diameter - Actual
10 mm
Cross-Section Width
2 mm
Durometer
75A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 10 mm, Nominal Width 2 mm, Actual Inside Dia. 10 mm, Actual Width 2 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 14 mm, Actual Outside Dia. 14 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant