  • Zoro # G2274940
Key Features
Plastic Material
Acrylic/PVC
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
24"
Plastic Length
48"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G2274940
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
24"
Plastic Length
48"
Length
48"
Width
24"
Thickness
0.125"
Nominal Size
24 in W x 48 in L
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
Acrylic/PVC
Plastic Color
White
Color
Plastic Grouping
Sheet Stock
Material Type
Textured
Plastic Properties
Tensile Strength
6,000 psi
Material Color Family
Material
Impact Strength
18 ft-lb/in
Standards
ASTM E-162, ASTM-E 162, FAR 25.853, UL 94 V-0
Shape
Rectangle
Tensile Strength Rating
Good
Plastic Clarity
Opaque
Grade
Standard
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Friction Rating
Slippery
Machinability
75 %
Plastic Hardness Rating
Hard
Wear Factor
Fair
Water Absorption Rating
Good
UV Resistant
No
Water Absorption
0.05 %
Plastic Density
1.47 g/cc
Maximum Adhesive Temperature
248 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
50 Degrees F
Fabrication
Extruded
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Light Transmission
0 %
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Rockwell Hardness
110 HRM
Coefficient of Thermal Expansion
2.5 x 10^-5 in/in/ Degrees F
UV-Resistant
Not UV-Resistant
Shore Hardness
80 Shore D
Scratch-Resistant
Scratch-Resistant
Maximum Temperature
161 Degrees F
Flexural Modulus
330,000 psi
Product Form
Sheet
FDA Compliance
ISO 10993-5/10993-10
Product Type
Plastic Sheet
Description
Acrylic/PVC Sheet, Acrylic/PVC, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.125 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 6,000 psi, Impact Strength 18 ft-lb/in, Friction Coefficient Not Applicable, Water Absorption 0.05 Percent, Plastic Density 1.47 g/cc