  • Mfr # PS-EPVC-WH-19MMX24X48
  • Zoro # G308839057
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Thickness
19 mm
Color
White
Water Absorption
Not Rated
Material
FPVC
Friction Rating
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PS-EPVC-WH-19MMX24X48
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
19 mm
Plastic Width
24 in
Plastic Length
4 ft
Nominal Size
24 in W x 48 in L
Details
Item
FPVC Sheet
Color
White
Water Absorption
Material
FPVC
Friction Rating
Shape
Rectangle
Grade
Digital Print
Impact Strength
0.69 ft.lb/in
Plastic Density
0.021 lb/cu in
Plastic Hardness
55D
Friction Coefficient
Impact Strength Rating
Backing Type
No Backing
Tensile Strength
2,250 psi
Standards
ASTM 1784-11, ASTM E-84, UL 94 V-0
Plastic Clarity
Opaque
Tensile Strength Rating
Poor
Plastic Hardness Rating
Hard
Wear Factor
Maximum Temperature
168 Degrees F
UV Resistant
Yes
Temperature Range
168 Degrees F
Machinability
Minimum Temperature
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Product Type
Plastic Sheet
Weight
18.11 lb
Rockwell Hardness
75 HRR
Dielectric Strength
Elongation
Static-Resistant
Not Static-Resistant
UV-Resistant
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Shore Hardness
55 Shore D
Product Form
Sheet
Wear Rate
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Flexural Modulus
Coefficient of Thermal Expansion
Description
FPVC Sheet, FPVC, Grade Digital Print, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 19 mm, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 2,250 psi, Impact Strength 0.69 ft.lb/in, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 168 Degrees F, Plastic Density 0.021 lb/cu in, Plastic Hardness 55D