  • Mfr # PS-EPVC-WH-25MMX48X48
  • Zoro # G508839062
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Thickness
25 mm
Color
White
Nominal Size
48 in W x 48 in L
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PS-EPVC-WH-25MMX48X48
Plastic Thickness
25 mm
Plastic Width
4 ft
Plastic Length
4 ft
Nominal Size
48 in W x 48 in L
Color
White
Standards
ASTM 1784-11, ASTM E-84, UL 94 V-0
Shape
Square
Tensile Strength
2,250 psi
Weight
47.8 lb
Description
FPVC Sheet, FPVC, Grade Digital Print, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 25 mm, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 2,250 psi, Impact Strength 0.69 ft.lb/in, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 168 Degrees F, Plastic Density 0.021 lb/cu in, Plastic Hardness 55D