  • Mfr # SUHMWNA.125X60.000X120.000
  • Zoro # G916299908
/ea
See details
Key Features
Plastic Thickness
0.125 in
Tensile Strength
5,800 psi
Plastic Width
5 ft
Color
White
Plastic Clarity
Opaque
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SUHMWNA.125X60.000X120.000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Plastic Thickness
0.125 in
Plastic Width
5 ft
Plastic Length
10 ft
Details
Tensile Strength
5,800 psi
Color
White
Plastic Clarity
Opaque
Item
Polyethylene Sheet
Minimum Adhesive Temperature
0 Degrees F
Standards
3-A Dairy, ASTM D4020, FDA, USDA
Maximum Adhesive Temperature
180 Degrees F
Impact Strength
No Break
Friction Coefficient
0.12
Water Absorption
0.01 %
Plastic Density
0.93 g/cc
Shape
Rectangle
FDA Compliance
21 CFR 177.1520
Light Transmission
90 %
Material
UHMW Polyethylene
Rockwell Hardness
64 HRM
Dielectric Strength
900 V/mil
Product Form
Sheet
Maximum Temperature
180 Degrees F
Scratch-Resistant
Scratch-Resistant
Wear Rate
2.80 x 10^-7 cu mm/N-m
Coefficient of Thermal Expansion
11 x 10^-5 in/in/ Degrees F
Minimum Temperature
-22 Degrees F
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Flexural Modulus
125,000 psi
Product Type
Plastic Sheet
Fabrication
Extruded
Elongation
300 %
Shore Hardness
66 Shore D
Machinability
85 %
UV-Resistant
Not UV-Resistant
Description
Polyethylene Sheet, UHMW Polyethylene, Plastic Length 10 ft, Plastic Width 5 ft, Plastic Thickness 0.125 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 5,800 psi, Impact Strength No Break, Friction Coefficient 0.12, Water Absorption 0.01 Percent, Plastic Density 0.93 g/cc