  • Mfr # G15-15F-12X12
  • Zoro # G8014325
/ea
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.015"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G15-15F-12X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.015"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length
12"
Thickness
0.015"
Width
12"
Plastic Length Tolerance
Nominal Size
12 in W x 12 in L
Plastic Width Tolerance
Details
Item
Film Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Plastic Grouping
Film Stock
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
Plastic Properties
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Material Color Family
Standards
AMS 3652, ASTM D3308, FDA
Material Type
Standard Grade
Impact Strength
3 ft-lb/in
Material
Tensile Strength Rating
Poor
Plastic Clarity
Opaque
Weight
0.173 lb
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
UV Resistant
Yes
Impact Strength Rating
Good
Grade
Standard
Minimum Temperature
-400 Degrees F
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Shape
Square
Plastic Thickness Tolerance
Friction Coefficient
0.08
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Elongation
200 %
Machinability
Not Rated
Friction Rating
Very Slippery
Wear Factor
Excellent
Backing Type
No Backing
Plastic Hardness
55D
Water Absorption Rating
Temperature Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Water Absorption
0.01 %
Maximum Temperature
500 Degrees F
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
UV-Resistant
Shore Hardness
55 Shore D
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Flexural Modulus
0.04 GPa
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Product Type
Plastic Sheet
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Dielectric Strength
80 kV/mm
Light Transmission
9 %
Product Form
Sheet
Rockwell Hardness
50 HRR
Fabrication
Molded
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 12 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.015 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D