  • Mfr # G15-20F-12X24
  • Zoro # G8207394
Plastic Thickness
0.020"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-20F-12X24
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.020"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Width
12"
Thickness
0.020"
Length
24"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
12 in W x 24 ft L
Item
Film Stock
Standards
AMS 3652, MIL-P-22241
Thickness Tolerance
Tensile Strength
1,500 psi
Plastic Grouping
Film Stock
Weight
5.53 lb
Water Absorption
0.01 %
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Shape
Rectangle
Elongation
200 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Product Type
Plastic Sheet
Light Transmission
9 %
Product Form
Sheet
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.02 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D