  • Mfr # G15-5F-24X25
  • Zoro # G8023635
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.005"
Plastic Width
24"
Plastic Length
25 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-5F-24X25
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.005"
Plastic Width
24"
Plastic Length
25 ft.
Width
24"
Length
Thickness
0.005"
Nominal Size
24 in W x 25 ft L
Item
Film Stock
Standards
AMS 3652, ASTM D3308, FDA
Plastic Grouping
Film Stock
Tensile Strength
1,500 psi
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Weight
2.88 lb
Shape
Rectangle
Elongation
200 %
Water Absorption
0.01 %
Plastic Clarity
Opaque
Product Form
Roll
Product Type
Plastic Film
Dielectric Strength
80 kV/mm
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 25 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 5 mil, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D