  • Mfr # G15-30F-24X25
  • Zoro # G8219215
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.030"
Plastic Width
24"
Plastic Length
25 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-30F-24X25
Plastic Thickness
0.030"
Plastic Width
24"
Plastic Length
25 ft.
Width
24"
Thickness
0.030"
Nominal Size
24 in W x 25 ft L
Tensile Strength
1,500 psi
Water Absorption
0.01 %
Weight
17.856 lb
Shape
Rectangle
Elongation
200 %
Light Transmission
9 %
Product Type
Plastic Roll
Product Form
Roll
Dielectric Strength
80 kV/mm
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 25 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.031 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D