  • Mfr # G15-15F-12X5
  • Zoro # G8471827
Plastic Thickness
0.015"
Plastic Width
12"
Plastic Length
60"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-15F-12X5
Plastic Thickness
0.015"
Plastic Width
12"
Plastic Length
60"
Width
12"
Thickness
0.015"
Length
60"
Nominal Size
12 in W x 60 in L
Standards
AMS 3652, ASTM D3308, FDA
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Rectangle
Water Absorption
0.01 %
Corrosion and Chemical Resistance
Elongation
200 %
Weight
0.864 lb
Light Transmission
9 %
Product Type
Plastic Roll
Dielectric Strength
80 kV/mm
Product Form
Roll
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 5 ft, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.015 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D