  • Mfr # G15-4F-6X5
  • Zoro # G2828126
/ea
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.004"
Plastic Width
6"
Plastic Length
60"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G15-4F-6X5
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.004"
Plastic Width
6"
Plastic Length
60"
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width
6"
Length
60"
Thickness
0.004"
Plastic Length Tolerance
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
6 in W x 60 in L
Details
Item
Film Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
Material Color Family
Material Type
Standard Grade
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Standards
AMS 3652, ASTM D3308, FDA
Plastic Properties
Plastic Grouping
Film Stock
Impact Strength
3 ft-lb/in
Material
Grade
Standard
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Water Absorption Rating
Excellent
Plastic Clarity
Translucent
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Friction Rating
Very Slippery
Wear Factor
Machinability
Not Rated
UV Resistant
Yes
Plastic Hardness
55D
Plastic Thickness Tolerance
Maximum Temperature
550 Degrees F
Tensile Strength Rating
Poor
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Water Absorption
0.01 %
Elongation
200 %
Weight
0.011 lb
Friction Coefficient
0.08
Impact Strength Rating
Good
Shape
Rectangle
Backing Type
No Backing
Fabrication
Molded
Product Type
Plastic Film
Light Transmission
9 %
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Rockwell Hardness
50 HRR
Flexural Modulus
0.04 GPa
Dielectric Strength
80 kV/mm
UV-Resistant
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Shore Hardness
55 Shore D
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Product Form
Roll
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 5 ft, Plastic Width 6 in, Plastic Thickness 4 mil, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D