  • Mfr # G15-TRB-.375-1X1
  • Zoro # G7864577
Plastic Thickness
0.375"
Plastic Width
1"
Plastic Length
12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-TRB-.375-1X1
Plastic Thickness
0.375"
Plastic Width
1"
Plastic Length
12"
Length
1 ft
Width
1 in
Thickness
0.375 in
Nominal Size
1 in W x 12 in L
Tensile Strength
4,350 psi
Water Absorption
0.01 %
Weight
0.36 lb
Dielectric Strength
80 kV/mm
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Bar, PTFE, Standard, Plastic Length 12 in, Plastic Width 1 in, Plastic Thickness 0.375 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,350 psi, Impact Strength 3.0 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Corrosion and Chemical Resistance Excellent