  • Mfr # G15-TRB-.187-1.5X1
  • Zoro # G8397383
/ea
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.187"
Plastic Width
1.5"
Plastic Length
12"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G15-TRB-.187-1.5X1
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
0.187"
Plastic Width
1.5"
Plastic Length
12"
Thickness
0.187 in
Width
1.5 in
Length
1 ft
Plastic Length Tolerance
+/-0.500 in
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
1 1/2 in W x 12 in L
Details
Item
Rectangle Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Color
Temp. Range
-328 Degrees to 500 Degrees F
Standards
FDA
Durometer
Shore D55
Resistant To
Chemicals, Solvents, Ozone, Light, Radiations
Material
Tensile Strength
4,350 psi
Weight
0.27 lb
Machinability
Not Rated
Temperature Range
-328 Degrees to 500 Degrees F
UV Resistant
Yes
Minimum Temperature
-328 Degrees F
Shape
Rectangular
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Plastic Hardness
55D
Impact Strength
3.0 ft-lb/in
Impact Strength Rating
Good
Friction Coefficient
0.08
Water Absorption Rating
Excellent
Plastic Clarity
Opaque
Grade
Standard
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Tensile Strength Rating
Poor
Friction Rating
Very Slippery
Water Absorption
0.01 %
Wear Factor
Excellent
Corrosion and Chemical Resistance
Maximum Temperature
500 Degrees F
Plastic Thickness Tolerance
Backing Type
No Backing
UV-Resistant
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Rockwell Hardness
55 Shore D
Fabrication
Molded
Light Transmission
9 %
FDA Compliance
Not FDA Approved
Shore Hardness
55 Shore D
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Flexural Modulus
0.04 GPa
Dielectric Strength
80 kV/mm
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Description
PTFE Bar, PTFE, Standard, Plastic Length 12 in, Plastic Width 1.5 in, Plastic Thickness 0.1875 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,350 psi, Impact Strength 3.0 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Corrosion and Chemical Resistance Excellent