  • Mfr # G15-TRB-.25-4X1
  • Zoro # G8081787
/ea
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
4"
Plastic Length
12"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G15-TRB-.25-4X1
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
4"
Plastic Length
12"
Width
4 in
Thickness
0.25 in
Length
1 ft
Plastic Width Tolerance
+/-0.250 in
Nominal Size
4 in W x 12 in L
Plastic Length Tolerance
+/-0.500 in
Details
Item
Rectangle Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Color
Temp. Range
-328 Degrees to 500 Degrees F
Material
Resistant To
Chemicals, Solvents, Ozone, Light, Radiations
Standards
FDA
Tensile Strength
4,350 psi
Durometer
Shore D55
Maximum Temperature
500 Degrees F
Friction Coefficient
0.08
Impact Strength
3.0 ft-lb/in
Impact Strength Rating
Good
Minimum Temperature
-328 Degrees F
Grade
Standard
Temperature Range
-328 Degrees to 500 Degrees F
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Tensile Strength Rating
Poor
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Friction Rating
Very Slippery
Weight
0.96 lb
UV Resistant
Yes
Wear Factor
Excellent
Plastic Thickness Tolerance
Shape
Rectangular
Machinability
Not Rated
Water Absorption
0.01 %
Plastic Clarity
Opaque
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Plastic Hardness
55D
Water Absorption Rating
Backing Type
No Backing
Light Transmission
9 %
Fabrication
Molded
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Flexural Modulus
0.04 GPa
FDA Compliance
Not FDA Approved
Rockwell Hardness
55 Shore D
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Dielectric Strength
80 kV/mm
Shore Hardness
55 Shore D
UV-Resistant
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Description
PTFE Bar, PTFE, Standard, Plastic Length 12 in, Plastic Width 4 in, Plastic Thickness 0.25 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,350 psi, Impact Strength 3.0 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Corrosion and Chemical Resistance Excellent