  • Mfr # G15-TRB-.625-.5X3
  • Zoro # G8310504
Plastic Thickness
0.625"
Plastic Width
0.5"
Plastic Length
36"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-TRB-.625-.5X3
Plastic Thickness
0.625"
Plastic Width
0.5"
Plastic Length
36"
Length
3 ft
Thickness
0.625 in
Width
0.5 in
Nominal Size
1/2 in W x 36 in L
Tensile Strength
4,350 psi
Water Absorption
0.01 %
Weight
0.9 lb
Dielectric Strength
80 kV/mm
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Bar, PTFE, Standard, Plastic Length 3 ft, Plastic Width 0.5 in, Plastic Thickness 0.625 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,350 psi, Impact Strength 3.0 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Corrosion and Chemical Resistance Excellent