  • Mfr # G15-90F-24X10
  • Zoro # G8393113
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.090"
Plastic Width
24"
Plastic Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-90F-24X10
Plastic Thickness
0.090"
Plastic Width
24"
Plastic Length
10 ft.
Width
24"
Length
Thickness
0.090"
Plastic Length Tolerance
Nominal Size
24 in W x 10 ft L
Tensile Strength
1,500 psi
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Elongation
200 %
Shape
Rectangle
Weight
1.986 lb
Water Absorption
0.01 %
Product Type
Plastic Roll
Product Form
Roll
Dielectric Strength
80 kV/mm
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 10 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.09 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D