  • Mfr # G15-90F-12X12
  • Zoro # G8327636
/ea
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.090"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G15-90F-12X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.090"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width
12"
Thickness
0.090"
Length
12"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
12 in W x 12 in L
Plastic Length Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Standards
AMS 3652, MIL-P-22241
Material Color Family
Plastic Grouping
Sheet Stock
Material Type
Standard Grade
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Impact Strength
3 ft-lb/in
Thickness Tolerance
Tensile Strength
1,500 psi
Plastic Properties
Material
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Tensile Strength Rating
Poor
Water Absorption
0.01 %
Impact Strength Rating
Good
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
UV Resistant
Yes
Backing Type
No Backing
Plastic Clarity
Opaque
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Friction Coefficient
0.08
Plastic Thickness Tolerance
Water Absorption Rating
Excellent
Maximum Temperature
550 Degrees F
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Shape
Square
Weight
0.099 lb
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Friction Rating
Very Slippery
Plastic Hardness
55D
Wear Factor
Machinability
Not Rated
Grade
Standard
Product Type
Plastic Sheet
Fabrication
Molded
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
UV-Resistant
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Dielectric Strength
80 kV/mm
Elongation
200 %
Shore Hardness
55 Shore D
Product Form
Sheet
Rockwell Hardness
50 HRR
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Flexural Modulus
0.04 GPa
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 12 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.09375 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D