  • Mfr # G15-.25F-12X12
  • Zoro # G7868962
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-.25F-12X12
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Length
12"
Thickness
0.250"
Width
12"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
12 in W x 12 in L
Item
Sheet Stock
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Plastic Grouping
Sheet Stock
Tensile Strength
1,500 psi
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Maximum Temperature
550 Degrees F
Water Absorption
0.01 %
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Shape
Square
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Weight
0.276 lb
Product Type
Plastic Sheet
Elongation
200 %
Product Form
Sheet
Dielectric Strength
80 kV/mm
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 12 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.25 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D