  • Mfr # G15-.93F-12X24
  • Zoro # G7860842
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.093"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-.93F-12X24
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
0.093"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length
24"
Width
12"
Thickness
0.093"
Nominal Size
12 in W x 24 in L
Plastic Length Tolerance
Plastic Width Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Material Type
Standard Grade
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Thickness Tolerance
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Plastic Grouping
Sheet Stock
Tensile Strength
1,500 psi
Plastic Properties
Impact Strength
3 ft-lb/in
Material Color Family
Material
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Grade
Standard
Wear Factor
Excellent
Friction Rating
Very Slippery
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Friction Coefficient
0.08
Water Absorption
0.01 %
Tensile Strength Rating
Poor
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Plastic Thickness Tolerance
UV Resistant
Yes
Impact Strength Rating
Good
Machinability
Not Rated
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Plastic Clarity
Opaque
Water Absorption Rating
Backing Type
No Backing
Shape
Rectangle
Plastic Hardness
55D
Maximum Temperature
550 Degrees F
Weight
0.205 lb
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
UV-Resistant
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Light Transmission
9 %
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Dielectric Strength
80 kV/mm
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Fabrication
Molded
Shore Hardness
55 Shore D
Flexural Modulus
0.04 GPa
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Rockwell Hardness
50 HRR
Product Type
Plastic Sheet
Product Form
Sheet
Elongation
200 %
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.09375 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D