  • Mfr # G15-.625F-12X24
  • Zoro # G7958553
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.625"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-.625F-12X24
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
0.625"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Thickness
0.625"
Length
24"
Width
12"
Nominal Size
12 in W x 24 in L
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Grouping
Sheet Stock
Tensile Strength
1,500 psi
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Water Absorption
0.01 %
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Plastic Clarity
Opaque
Maximum Temperature
550 Degrees F
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Shape
Rectangle
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Weight
1.379 lb
Dielectric Strength
80 kV/mm
Elongation
200 %
Light Transmission
9 %
Product Form
Sheet
Product Type
Plastic Sheet
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.625 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D