  • Mfr # G15-.93F-24X24
  • Zoro # G8144001
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.093"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-.93F-24X24
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
0.093"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Width
24"
Length
24"
Thickness
0.093"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
24 in W x 24 in L
Plastic Length Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
Material Color Family
Material Type
Standard Grade
Impact Strength
3 ft-lb/in
Plastic Grouping
Sheet Stock
Plastic Properties
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Material
Water Absorption Rating
Excellent
Tensile Strength Rating
Poor
Friction Coefficient
0.08
Wear Factor
Excellent
Shape
Square
Backing Type
No Backing
Plastic Thickness Tolerance
Impact Strength Rating
Good
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Weight
0.41 lb
Corrosion and Chemical Resistance
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
UV Resistant
Yes
Water Absorption
0.01 %
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Friction Rating
Very Slippery
Plastic Hardness
55D
Grade
Standard
Maximum Temperature
550 Degrees F
Machinability
Not Rated
Plastic Clarity
Opaque
Product Form
Sheet
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Flexural Modulus
0.04 GPa
Metal Detectable
Not Metal Detectable
UV-Resistant
Fabrication
Molded
Shore Hardness
55 Shore D
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Dielectric Strength
80 kV/mm
Rockwell Hardness
50 HRR
Elongation
200 %
Product Type
Plastic Sheet
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Light Transmission
9 %
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.09375 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D