  • Mfr # G15-.75F-24X24
  • Zoro # G8263771
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.750"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G15-.75F-24X24
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
0.750"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width
24"
Length
24"
Thickness
0.750"
Nominal Size
24 in W x 24 in L
Plastic Length Tolerance
Plastic Width Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Plastic Properties
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Plastic Grouping
Sheet Stock
Material Color Family
Material Type
Standard Grade
Impact Strength
3 ft-lb/in
Thickness Tolerance
Tensile Strength
1,500 psi
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Material
Plastic Hardness
55D
Friction Coefficient
0.08
Backing Type
No Backing
Shape
Square
Impact Strength Rating
Good
Water Absorption Rating
Excellent
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Plastic Clarity
Opaque
Weight
3.31 lb
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
UV Resistant
Yes
Grade
Standard
Tensile Strength Rating
Poor
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Friction Rating
Very Slippery
Maximum Temperature
550 Degrees F
Plastic Thickness Tolerance
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Machinability
Not Rated
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Water Absorption
0.01 %
Wear Factor
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Elongation
200 %
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Flexural Modulus
0.04 GPa
Dielectric Strength
80 kV/mm
Fabrication
Molded
Product Type
Plastic Sheet
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Product Form
Sheet
Light Transmission
9 %
UV-Resistant
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Shore Hardness
55 Shore D
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Rockwell Hardness
50 HRR
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.75 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D