  • Mfr # G15-.93F-48X48
  • Zoro # G7989913
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.093"
Plastic Width
48"
Plastic Length
48"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-.93F-48X48
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
0.093"
Plastic Width
48"
Plastic Length
48"
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Width
48"
Length
48"
Thickness
0.093"
Nominal Size
48 in W x 48 in L
Plastic Length Tolerance
Plastic Width Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Impact Strength
3 ft-lb/in
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Material Type
Standard Grade
Tensile Strength
1,500 psi
Plastic Grouping
Sheet Stock
Plastic Properties
Material Color Family
Thickness Tolerance
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Material
Backing Type
No Backing
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Weight
1.642 lb
Water Absorption Rating
Excellent
Friction Coefficient
0.08
UV Resistant
Yes
Friction Rating
Very Slippery
Tensile Strength Rating
Poor
Plastic Thickness Tolerance
Maximum Temperature
550 Degrees F
Water Absorption
0.01 %
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Impact Strength Rating
Good
Wear Factor
Excellent
Grade
Standard
Plastic Clarity
Opaque
Corrosion and Chemical Resistance
Shape
Square
Plastic Hardness
55D
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Machinability
Not Rated
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Product Type
Plastic Sheet
Dielectric Strength
80 kV/mm
Fabrication
Molded
Light Transmission
9 %
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
UV-Resistant
Flexural Modulus
0.04 GPa
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Rockwell Hardness
50 HRR
Product Form
Sheet
Elongation
200 %
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Shore Hardness
55 Shore D
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 0.09375 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D