  • Mfr # G15-60F-24X5
  • Zoro # G7981976
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
24"
Plastic Length
60"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-60F-24X5
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
24"
Plastic Length
60"
Width
24"
Length
60"
Thickness
0.060"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
24 in W x 60 in L
Tensile Strength
1,500 psi
Weight
0.662 lb
Elongation
200 %
Shape
Rectangle
Water Absorption
0.01 %
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Product Form
Roll
Dielectric Strength
80 kV/mm
Product Type
Plastic Roll
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 5 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.06 in, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D