  • Mfr # SPVCCL.125X48.000X96.000
  • Zoro # G6506184
Key Features
Plastic Material
PVC
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
48"
Plastic Length
48"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SPVCCL.125X48.000X96.000
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
48"
Plastic Length
48"
Width Tolerance
+/-0.25 in
Length Tolerance
+/-0.250 in
Thickness
0.125"
Width
48"
Length
48"
Plastic Width Tolerance
+/-0.25 in
Plastic Length Tolerance
+/-0.250 in
Nominal Size
48 in W x 48 in L
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PVC
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
140 Degrees F
Min. Temp. (F)
0 Degrees F
Color
Thickness Tolerance
+/-10%
Material Type
Standard Grade
Color Code
662
Plastic Grouping
Sheet Stock
Operating Temp. Range
0 Degrees to 140 Degrees F
Impact Strength
DIN 53 453 kJ/m² 20-15
Tensile Strength
1,740 psi
Material Color Family
Material
FPVC
Plastic Hardness Rating
Not Rated
Plastic Clarity
Opaque
Minimum Temperature
0 Degrees F
Machinability
Fair
Shape
Square
Maximum Temperature
140 Degrees F
Plastic Thickness Tolerance
+/-10%
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Temperature Range
0 Degrees to 140 Degrees F
UV Resistant
No
Tensile Strength Rating
Poor
Wear Factor
Fair
Water Absorption Rating
Excellent
Grade
Standard
Metal Detectable
No
Product Form
Sheet
Product Type
Plastic Sheet
Description
Sheet Stock, FPVC, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 0.125 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,740 psi, Impact Strength DIN 53 453 kJ/m2 20-15, Temperature Range 0 Degrees to 140 Degrees F, Package Quantity 4