  • Mfr # BULK-PS-UHMW-58
  • Zoro # G1222891
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
UHMW
Plastic Thickness
1.000"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-PS-UHMW-58
Country of Origin
China
Dimensions
Plastic Thickness
1.000"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Length Tolerance
+/-0.250 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
Width
12"
Thickness
1.000"
Length
24"
Nominal Size
12 in W x 24 in L
Plastic Width Tolerance
+/-0.25 in
Plastic Length Tolerance
+/-0.250 in
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
UHMW
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
180 Degrees F
Min. Temp. (F)
-22 Degrees F
Color
Standards
3-A Dairy, FDA, USDA
Tensile Strength
5,800 psi
Plastic Properties
Material Type
Virgin Food Contact Grade
Operating Temp. Range
-22 Degrees to 180 Degrees F
Plastic Grouping
Sheet Stock
Thickness Tolerance
+/-10%
Material Color Family
Elongation
200 %
Material
UHMW Polyethylene
Backing Type
No Backing
Wear Factor
Excellent
Shape
Rectangle
Maximum Temperature
180 Degrees F
Plastic Thickness Tolerance
+/-10%
Machinability
100 %
UV Resistant
No
Friction Rating
Very Slippery
Plastic Hardness
66D
Water Absorption
0.01 %
Impact Strength Rating
Excellent
Plastic Clarity
Opaque
Minimum Temperature
-22 Degrees F
Water Absorption Rating
Friction Coefficient
0.12
Impact Strength
No Break
Temperature Range
-22 Degrees to 180 Degrees F
Tensile Strength Rating
Good
Plastic Hardness Rating
Medium
Corrosion and Chemical Resistance
Good
Plastic Density
0.034 lb/cu in
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Product Type
Plastic Sheet
Shore Hardness
70 Shore D
Wear Rate
Not Rated
UV-Resistant
Not UV-Resistant
Weight
12.38 lb
Flexural Modulus
400 MPa
Product Form
Sheet
Rockwell Hardness
50 HRM
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Coefficient of Thermal Expansion
20 x 10^-5 K^-1
Dielectric Strength
45 kV/mm
Description
Polyethylene Sheet, UHMW Polyethylene, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 1 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 5,800 psi, Impact Strength No Break, Friction Coefficient 0.12, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -22 Degrees to 180 Degrees F, Plastic Density 0.034 lb/cu in, Plastic Hardness 66D