  • Mfr # ZUSAQH1.5X19
  • Zoro # G1650986
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
X
Material
Buna-N
Cross-Section Shape
X-Ring
O-Ring Material
Buna-N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAQH1.5X19
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Inside Dia.
19 mm
Actual Inside Dia.
19 mm
Nominal Outside Dia.
22 mm
Actual Outside Dia.
22 mm
Actual Width
1.5 mm
Nominal Width
1.5 mm
Width - Actual
1.5 mm
Outside Diameter - Actual
22 mm
Inside Diameter - Nominal
19 mm
Inside Diameter - Actual
19 mm
Cross-Section Width
1.5 mm
Outside Diameter - Nominal
22 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
X
Material
X-Ring
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
Temp. Range
-40° to 250° F
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Application
Standard
FDA Approved
No
Metal Detectable
Metal Detectable
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Properties
Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape X, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 19 mm, Nominal Width 1.5 mm, Actual Inside Dia. 19 mm, Actual Width 1.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 22 mm, Actual Outside Dia. 22 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant