  • Mfr # ZUSAQH1.5X5.5
  • Zoro # G1650803
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
Buna-N
Cross Section Shape
X
Cross-Section Shape
X-Ring
O-Ring Material
Buna-N
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAQH1.5X5.5
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Inside Dia.
5.5 mm
Actual Inside Dia.
5.5 mm
Nominal Outside Dia.
8.5 mm
Nominal Width
1.5 mm
Actual Outside Dia.
8.5 mm
Actual Width
1.5 mm
Inside Diameter - Nominal
5.5 mm
Cross-Section Width
1.5 mm
Inside Diameter - Actual
5.5 mm
Width - Actual
1.5 mm
Outside Diameter - Actual
8.5 mm
Outside Diameter - Nominal
8.5 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
X
X-Ring
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
Application
Standard
FDA Approved
No
Metal Detectable
Metal Detectable
Temp. Range
-40° to 250° F
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Properties
Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Standards
3A Certified, ISO Certified
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape X, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 5.5 mm, Nominal Width 1.5 mm, Actual Inside Dia. 5.5 mm, Actual Width 1.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 8.5 mm, Actual Outside Dia. 8.5 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant