  • Mfr # ZUSAQH2X21
  • Zoro # G1651135
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAQH2X21
Nominal Inside Dia.
21 mm
Actual Inside Dia.
21 mm
Nominal Outside Dia.
25 mm
Nominal Width
2 mm
Actual Width
2 mm
Actual Outside Dia.
25 mm
Inside Diameter - Nominal
21 mm
Width - Actual
2 mm
Cross-Section Width
2 mm
Outside Diameter - Actual
25 mm
Outside Diameter - Nominal
25 mm
Inside Diameter - Actual
21 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape X, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 21 mm, Nominal Width 2 mm, Actual Inside Dia. 21 mm, Actual Width 2 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 25 mm, Actual Outside Dia. 25 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant