  • Mfr # MC1/0-38RX
  • Zoro # G5765952
Free Shipping & Returns
Key Features
For Wire Size
1/0 AWG
For Conductor Material
Copper
For Stud Size
3/8 in
Material
Copper
Barrel Size
Short
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC1/0-38RX
Country of Origin
United States
Dimensions
For Wire Size
1/0 AWG
For Stud Size
3/8 in
Barrel Size
Short
Tongue Width
0.75 in
Length
1.84"
Width
3/4"
Barrel Length
Cable Size
Length (Straight Wireway)
1.9 in
Strip Length
5/8 in
Barrel Inside Diameter
0.41 in
For Stranded Copper Wire Size - Maximum
Overall Width
0.75 in
Tongue Length
1.25 in
Overall Length
1.84 in
Tongue Thickness
0.1 in
Details
Item
Compression Lug Ring Tongue
For Conductor Material
Material
Tongue Angle
Straight
Inspection Hole
No
Die Code
12, 99
Color Code
Pink
Standards
CSA Certified, UL Listed
Plate Material
Tin
Tongue Style
Ring
Peep Hole
No
Connector Type
Seamless Barrel
Hole Center to End
0.38 in
Seam Style
Seamless
Contact Finish
Tin
Termination Style
Crimp
Special Features
Non-Insulated Construction
Barrel Style
Seamless
RoHS Compliant
Yes
For Wire Type
Stranded
Description
Compression Lugs, Barrel Size Standard, Color Code Pink, Die Code 12, 99, Tongue Angle Straight, Tongue Width 0.75 in, For Conductor Material Copper, For Stud Size 3/8 in, For Stranded Copper Wire Size - Maximum 1/0 AWG, Inspection Hole No, Hole Center to Center Not Applicable, Material Copper, Termination Style Crimp, Seam Style Seamless, Standards CSA Certified, UL Listed, Number of Holes 1, RoHS Compliant Yes, Barrel Inside Diameter 0.41 in, Barrel Style Seamless