  • Zoro # G5660085
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. Voltage
600 V
Color
Red
Wire Range (Tap)
19 to 16 AWG
Connector Type
Pigtail
Insulation Material
Polypropylene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
557-BULK
Zoro #
G5660085
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Max. Insulation Dia.
0.12 in
Minimum Run Wire Size
19 AWG
Maximum Tap Wire Size
16 AWG
Maximum Insulation Diameter
0.12 in
Maximum Run Wire Insulation Diameter
0.12 in
Maximum Tap Wire Insulation Diameter
0.12 in
Maximum Run Wire Size
16 AWG
Minimum Tap Wire Size
19 AWG
Details
Item
Insulation Displacement Connector
Max. Voltage
600 V
Color
Red
Wire Range (Tap)
19 to 16 AWG
Connector Type
Pigtail
Insulation Material
Polypropylene
Wire Range (Run)
19 to 16 AWG
Application
Dry Environment
Flame Retardant
Yes
Crimping Tool
2JLF8
Fill Material
No Fill
Standards
CSA Certified, UL Listed
Max. Temp.
221 Degrees F
Wire Type
Electrical
Number of Ports
2
Contact Material
Brass
Contact Finish
Tin
UL 94 Flammability Rating
V-2
Compatible Installation Tool Model Number
E-9BM
Maximum Voltage
600 V
Special Features
Self Stripping
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
RoHS Compliant
Yes
Description
Insulation Displacement Connector, Color Red, Connector Type Pigtail, Insulation Material Polypropylene, Maximum Insulation Diameter 0.12 in, Maximum Temperature 221 Degrees F, Maximum Run Wire Insulation Diameter 0.12 in, Minimum Run Wire Size 19 AWG, Maximum Run Wire Size 16 AWG, Maximum Tap Wire Insulation Diameter 0.12 in, Minimum Tap Wire Size 19 AWG, Maximum Tap Wire Size 16 AWG, Maximum Voltage 600 V, Number of Ports 2, Contact Finish Tin, Contact Material Brass, Fill Material No Fill