  • Mfr # MVU18-250DFK
  • Zoro # G5594434
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Partial
Insulation Color
Red
Connection Type
Crimp
Wire Range
22 to 18 AWG
Insulation Type
Vinyl
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MVU18-250DFK
Country of Origin
United States
Dimensions
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Overall Length
0.87 in
Barrel Inside Dia.
0.08 in
Barrel Inside Diameter
0.8 in
Mates with Female Width
0.25 in
Pad Width
0.25 in
Connection Width
0.25 in
Maximum Conductor Size
18 AWG
Minimum Conductor Size
22 AWG
Tab Width
0.187 in
Mates with Male Tab Width (W')
0.25 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.145 in
Barrel Length
0.25 in
Details
Item
Female Disconnect
Insulation
Partial
Insulation Color
Red
Connection Type
Crimp
Wire Range
22 to 18 AWG
Insulation Type
Vinyl
Seam
Butted
Max. Temp.
221 Degrees F
Max. Voltage
600 V
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Connection Material
Tin-Plated Copper
Terminal Type
Disconnect
Disconnect Type
Female
Terminal Style
Standard
Fastener Orientation
Female
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Description
Female Disconnect, Insulation Color Red, Terminal Type Disconnect, Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed, Insulation Type Vinyl, Overall Length 0.87 in, Package Quantity 1000