  • Mfr # MVI10-250DFK
  • Zoro # G7564873
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Partial
Insulation Color
Yellow
Wire Range
12 to 10 AWG
Insulation Type
Vinyl
Connection Type
Crimp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MVI10-250DFK
Country of Origin
United States
Dimensions
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Overall Length
0.95 in
Barrel Inside Dia.
0.128 in
Connection Width
0.25 in
Minimum Conductor Size
12 AWG
Pad Width
0.25 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.25 in
Mates with Male Tab Width (W')
0.25 in
Maximum Conductor Size
10 AWG
Overall Diameter
0.23 in
Mates with Female Width
0.25 in
Barrel Length
0.25 in
Maximum Insulation Outside Diameter
0.145 in
Diameter (D)
0.23 in
Barrel Inside Diameter
0.128 in
Tab Width
0.25 in
Maximum Wire Size
10 AWG
Tab Thickness
0.032 in
Minimum Wire Size
12 AWG
Details
Item
Female Disconnect
Insulation
Partial
Insulation Color
Yellow
Wire Range
12 to 10 AWG
Insulation Type
Vinyl
Connection Type
Crimp
Seam
Brazed
Max. Voltage
600 V
Max. Temp.
221 Degrees F
Connection Material
Tin-Plated Copper
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Terminal Type
Disconnect
Disconnect Type
Female
Connector / Connector Tool
Connector
Maximum Operating Temperature (Celsius)
105°C
Connector Style
Insulation Displacement
Barrel Style
Interlocking Barrel
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Terminal Style
Standard
Fastener Orientation
Female
Maximum Voltage
600 V
Seam Style
Brazed
Termination Style
Contact Material
Copper
Insulation Coverage
Partial Coverage
Description
Wire Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Brass, Disconnect Style Quick Disconnect, Insulation Color Yellow, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Vinyl, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Wire Size 12 AWG, Maximum Wire Size 10 AWG, Maximum Voltage 600 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.25 in, Terminal Type Socket, Termination Style Crimp, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Inside Diameter 0.128 in