  • Mfr # MVU14-156DMK-A
  • Zoro # G8704543
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Partial
Insulation Color
Blue
Wire Range
16 to 14 AWG
Connection Type
Crimp
Insulation Type
Vinyl
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MVU14-156DMK-A
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Length
0.85 in
Tab Size
0.156 in
Barrel Inside Dia.
0.09 in
Mating Snap Diameter (S)
0.156 in
Tab Width
0.25 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.17 in
Details
Item
Male Bullet Disconnect
Insulation
Partial
Insulation Color
Blue
Wire Range
16 to 14 AWG
Connection Type
Crimp
Insulation Type
Vinyl
Seam
Butted
Max. Voltage
600 V
Max. Temp.
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Connection Material
Tin-Plated Copper
Terminal Type
Disconnect
Fastener Orientation
Male
Disconnect Type
Male
Terminal Style
Bullet Snap Plug
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Description
Male Bullet Disconnect, Insulation Color Blue, Terminal Type Disconnect, Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed, Insulation Type Vinyl, Overall Length 0.85 in, Package Quantity 1000