  • Mfr # MU18-187DF/FLAGK
  • Zoro # G5726987
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Insulation Type
Non-Insulated
Wire Range
22 to 18 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MU18-187DF/FLAGK
Overall Length
0.46 in
Tab Size
0.020 in x 0.187 in
Barrel Inside Dia.
0.075 in
Mates with Male Tab Width (W')
0.187 in
Tab Width
0.187 in
Pad Width
0.187 in
Barrel Length
0.20 in
Connection Width
0.187 in
Mates with Female Width
0.187 in
Maximum Conductor Size
18 AWG
Minimum Conductor Size
22 AWG
Barrel Inside Diameter
0.075 in
Tab Thickness
0.02 in
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Details
Item
Female Flag Disconnect
Insulation
Insulation Type
Non-Insulated
Wire Range
22 to 18 AWG
Max. Temp.
347 Degrees F
Max. Voltage
600 V
Connection Material
Brass
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Terminal Type
Disconnect
Disconnect Type
Female
Insulation Material
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Fastener Orientation
Female
Terminal Style
Flag
Termination Style
Seam Style
Butted
Maximum Voltage
600 V
Contact Material
Brass
Insulation Coverage
Description
Wire Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Brass, Disconnect Style Flag Quick Disconnect, Insulation Color Bare, Insulation Coverage None, Insulation Material None, Maximum Temperature 347 Degrees F, Minimum Wire Size 22 AWG, Maximum Wire Size 18 AWG, Maximum Voltage 1,000 V, Tab Thickness 0.02 in, Tab Width 0.25 in, Terminal Type Socket, Termination Style Crimp, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Inside Diameter 0.075 in, Barrel Style Not Applicable