  • Mfr # MNG14-6FB/SK
  • Zoro # G5651161
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Block Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MNG14-6FB/SK
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#6
Tongue Width - Wire Connector
0.25 in
Overall Length
0.86 in
Tongue Width
0.25 in
Tongue Thickness
0.03 in
Barrel Length
0.46 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Block Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Terminal Type
Block
Seam
Brazed
Wire Range
16 to 14 AWG
Terminal Connection
Connection Material
Copper
Connection Type
Crimp
Seam Style
Butted
RoHS Compliant
Yes
Insulation Material
Barrel Style
Insulation Grip
Contact Finish
Tin
Insulation Dia
0.17 Inch
Description
Fork Terminals, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Insulation Color Blue, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 14 AWG, Stud Size #6, Termination Style Crimp, RoHS Compliant Yes, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Length 0.46 in, Barrel Style Insulation Grip, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Minimum Wire Size 16 AWG, Overall Length 0.86 in, Package Quantity 1000