  • Mfr # MV18-8FLX
  • Zoro # G3334597
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MV18-8FLX
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#8
Tongue Width - Wire Connector
0.3 in
Overall Length
0.88 in
Barrel Inside Dia.
0.070 in
Tongue Width
0.3 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.145 in
Maximum Lock Width
0.34 in
Insulation Color
Red
Maximum Voltage
600 V
Wire Range
22 to 18 AWG
Clearance (C)
0.25 in
Description
Fork Terminal, Insulation Color Red, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 18 AWG, Stud Size #8, Seam Style Brazed, Standards CSA Certified, UL Listed, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Minimum Wire Size 22 AWG, Overall Length 0.88 in, Package Quantity 100