  • Mfr # MTI14-187Q
  • Zoro # G6228092
Key Features
Insulation
Full
Insulation Color
Blue
Wire Range
16 to 14 AWG
Connection Type
Crimp
Insulation Type
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MTI14-187Q
Country of Origin
United States
Dimensions
Tab Size
0.020 in x 0.187 in
Overall Length
0.95 in
Barrel Inside Dia.
0.085 in
Pad Width
0.187 in
Minimum Conductor Size
16 AWG
Connection Width
0.187 in
Tab Width
0.187 in
Maximum Conductor Size
14 AWG
Details
Item
Male Disconnect
Insulation
Full
Insulation Color
Blue
Wire Range
16 to 14 AWG
Connection Type
Crimp
Insulation Type
Nylon
Seam
Butted
Max. Voltage
1,000 V
Max. Temp.
221 Degrees F
Connection Material
Electro-Tin-Plated Copper
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Terminal Type
Disconnect
Fastener Orientation
Male
Terminal Style
Fully Insulated
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Disconnect Type
Male
Description
Male Disconnect, Insulation Color Blue, Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed, Insulation Type Nylon, Overall Length 0.95 in, Package Quantity 25