  • Mfr # MNG10-38R/SK
  • Zoro # G5673394
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Coverage
Partial Coverage
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MNG10-38R/SK
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
3/8 in
Tongue Width - Wire Connector
0.54 in
Overall Length
1.26 in
Barrel Inside Dia.
0.14 in
Tongue Thickness
0.04 in
Barrel Length
0.25 in
Tongue Width
0.54 in
Tongue Length
1.01 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Yellow
Insulation Coverage
Partial Coverage
Maximum Voltage
1,000 V
221 Degrees F
Terminal Type
Standard
Wire Range
12 to 10 AWG
Contact Finish
Tin
Nylon
Special Features
Corrosion-Resistant, Funnel-Designed, Seamless Brass Sleeve
Barrel Style
Butted
Compatible with Product Type
Building Wire, Fixtures or Luminaires, Signs
RoHS Compliant
Yes
Hole Spacing
0.44 in
Description
Ring Terminal, Insulation Color Yellow, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 1,000 V, Minimum Wire Size 12 AWG, Maximum Wire Size 10 AWG, Termination Style Crimp, Tongue Width 0.54 in, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Inside Diameter 0.14 in, Barrel Length 0.25 in, Barrel Style Butted