  • Mfr # RV14-516Q
  • Zoro # G6211387
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Minimum Wire Size
16 AWG
Insulation Type
Vinyl
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RV14-516Q
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
5/16 in
Tongue Width - Wire Connector
0.47 in
Overall Length
1.08 in
Barrel Inside Dia.
0.09 in
Barrel Length
0.25 in
Minimum Stud Diameter
0.313 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.17 in
Tongue Width
0.47 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
1,000 V
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Terminal Type
Ring
Max. Temp.
221 Degrees F
Wire Range
16 to 14 AWG
Terminal Connection
Crimp
Seam
Butted
Connection Type
Crimp
Connection Material
Tin-Plated Copper
Clearance (C)
0.4 in
Seam Style
Butted
Description
Ring Terminal, Insulation Color Blue, Insulation Material Vinyl, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 1,000 V, Minimum Wire Size 16 AWG, Maximum Wire Size 14 AWG, Termination Style Crimp, Tongue Width 0.47 in, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Inside Diameter 0.09 in, Barrel Length 0.25 in, Barrel Size Standard, Barrel Style Butted, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Overall Length 1.08 in