  • Mfr # MVU10-6RK
  • Zoro # G5488585
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MVU10-6RK
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#6
Tongue Width - Wire Connector
0.38 in
Overall Length
1.03 in
Connection Width
0.138 in
Tongue Width
0.38 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Connection Material
Copper
Max. Voltage
600 V
Terminal Connection
Crimp
Max. Temp.
221 Degrees F
Terminal Type
Standard
Wire Range
12 to 10 AWG
Connection Type
Crimp
Seam
Butted
Description
Ring Terminal, Insulation Color Yellow, Standards CSA Certified, UL Listed, Insulation Type Vinyl, Overall Length 1.03 in, Package Quantity 500