  • Mfr # MVU14-6R/SX
  • Zoro # G1087922
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MVU14-6R/SX
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#6
Tongue Width - Wire Connector
0.25 in
Overall Length
0.8 in
Tongue Width
0.25 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Wire Range
16 to 14 AWG
Terminal Type
Standard
Connection Material
Copper
Terminal Connection
Butted
Seam Style
Butted
Description
Ring Terminal, Insulation Color Blue, Insulation Material Vinyl, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 1,000 V, Minimum Wire Size 16 AWG, Maximum Wire Size 14 AWG, Termination Style Crimp, Tongue Width 0.25 in, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Standards EU Compliant, Barrel Size Standard, Barrel Style Brazed, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Overall Length 0.8 in, Package Quantity 100