  • Mfr # RT20Q16G20NN
  • Zoro # G2199741
/ea
Key Features
Application
Flow Rate
20 gpm
For Use With
CUNO CTG-Klean System
Height
20 in
Inside Dia.
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RT20Q16G20NN
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
20 in
Inside Dia.
1 in
Outside Dia.
2.6"
Filter Diameter
2 39/64 in
Overall Height
20 in
Outside Diameter
2 11/16 in
Inside Diameter
1 1/8 in
Overall Length
20 in
Details
Application
Flow Rate
20 gpm
For Use With
CUNO CTG-Klean System
Max. Pressure
125 psi
Max. Temp.
176 Degrees F
Microns
75
Material
polypropylene
Micron Rating
75 micron
Filter Cartridge Media
Polypropylene
Filter Media
Series
Micro-Klean RT
Item
Filter Cartridge
Filter Cartridges Sub-Category
Solid Cartridges
Filter Flow Rate
20.0 gpm
Reduces
Particulates
Filter Reduces
Particulates
Standards
NSF/ANSI 42, NSF/ANSI 61, FDA 21 CFR Compliant
Material of Construction
Grooved Polypropylene
Filter Design
Solid
Type
Micro-Klean(TM) RT Series
Maximum Temperature
176 Degrees F
Filter Type
Depth
Cartridge Media
Maximum Pressure
125 psi
Description
Water Filter Cartridge, Reduces Consistent Particle, Turbidity, Micron Rating 75 micron, Flow Rate 20 gpm, Inside Diameter 2 11/16 in, Outside Diameter 2 in, Overall Height 1 1/2 in, Service Life Not Applicable, Filter Media Polypropylene, For Use With CUNO CTG-Klean System